کد خبر: 80067901 (ایرنا) | تاریخ خبر: 21/01/1391 | ساعت: 1:52|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

رییس سازمان انرژی اتمی:

غنی سازی 20درصدی براساس نیاز صورت می گیرد

تهران-معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی در اظهارات رسانه ای گفت :غنی سازی 20درصدی براساس نیاز صورت می گیرد.

ˈفریدون عباسیˈ که یکشنبه شب همزمان با روز ملی فناوری هسته ای با شبکه تلویزیونی جام جم گفت و گو کرد،درپاسخ به سوالی درباره وضعیت تولیدسوخت 20 درصدی گفت:ما تصمیم گرفتیم برای بالابردن ضرایب اطمینان، توان خود را درغنی سازی 20درصداز نظر وزنی افزایش دهیم و نیازی به بالاتر از 20 درصد نداریم.
ˈعباسیˈافزود:تا حدی تولید و انبار می کنیم که سوخت چند سال رآکتور تهران را تامین کنیم یا اگر مجلس در بودجه امسال اجازه ساخت یک رآکتور تحقیقاتی برای تولید رادیو دارو بیشتر را داد،تامین سوخت آن را هم پیش بینی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه قرار نیست غنی سازی 20درصدی را برای مدت زمان طولانی ادامه دهیم،تصریح کرد:این کار براساس نیاز صورت می گیرد و وقتی سوخت موردنیاز به دست آمد،تولید را پایین می آوریم و ممکن است حتی آن را به طورکامل به 5/3 درصد تبدیل کنیم.
او در پاسخ به این سوال که آیا ایران امکان صادرات هم دارد؟ اظهارکرد:ما می توانیم این کار را انجام دهیم چرا که عضو آژانس هستیم و باید خدماتی به جامعه جهانی ارائه کنیم،بنابراین اگر کشوری درخواست سوخت صفحه 20 درصدداشته باشد و منافع دو طرف تامین شود،حتما تحت نظارت آژانس این کار را انجام می دهیم.
ˈعباسیˈ تاکید کرد:جمهوری اسلامی دیگر برگشت به عقب ندارد که بخواهد سوخت 20درصدی از دیگر کشورها دریافت کند چون سرمایه گذاری کرده و خط تولید آن راه اندازی شده است؛ما سرمایه گذاری کرده ایم به دلیل اینکه خود آنها ممانعت کردند و اگر سوخت به ما می دادند مشکلی نبود و رآکتور ما هم کار می کرد.
معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرزی اتمی در بخش دیگری از این گفت وگو اعلام کرد که دستاوردهای جدید ایران در زمینه تولید سوخت های مجازی و ابتکار تولید مجتمع سوخت درمقیاس کوچک،اقداماتی تبلیغاتی نیست.
وی افزود: مجتمع سوخت در مقیاس کوچک، ابتکاری است که انجام نشده یا تاکنون گزارشی در این رابطه منتشر نشده است.
عباسی با اشاره به تولید سوخت های مجازی برای رآکتور اراک اظهارکرد:در سوخت مجازی،همه چیز از نظر هندسی و اندازه عین سوخت اصلی است اما فقط به جای اورانیوم در آن قرص های سربی قرار می گیرد.
ˈعباسیˈ ادامه داد:این اقدام برای این منظور است که ماشین سوخت گذار وزن این مجتمع ها را تحمل،آنها را دریافت و بادقت درجایگاه خاص خود قرار دهد؛ به همان تعدادی که سوخت های اصلی در رآکتور اراک قرار می گیرند، ابتدا سوخت مجازی قرار می دهیم،یعنی سوخت هایی که غلاف و همه چیز آن مانند سوخت اصلی است و فقط سرب داخل آن قرار گرفته و هیچ فعل و انفعال هسته ای به وجود نمی آید.
وی با بیان اینکه ما دما و فشار را به روش غیر هسته ای بالا می بریم و از این راه محفظه سوخت را آزمایش می کنیم،گفت:در ادامه حرکت سیال را بررسی می کنیم و قبل از اینکه رآکتور وارد فاز هسته ای شود،آن را به شکل دیگری آزمایش می کنیم تا پاسخ های لازم داده برداری شود.
او افزود:این کار تجربه ای است که ما در رآکتور بوشهر هم داشته ایم و کارشناسان ما به همراه روس ها کار کرده اند و متخصصان ما تصمیم گرفته اند در رآکتور اراک هم این آزمایش را انجام دهند.
رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:درحال حاضر قرص اورانیوم یورو2 با گرید سرامیکی درحال تولید و انبار درکارخانه سوخت است و به محض اینکه سوخت های مجازی ما تکمیل شد و رآکتور وارد تست شد شروع به تولید سوخت های اصلی می کنیم،یعنی همان غلاف ها این بار قرص های اورانیوم داخل آن قرار می گیرند و طبق زمان بندی که داریم به سمتی راه اندازی رآکتور حرکت می کنیم.
ˈعباسیˈ درخصوص تولید مجتمع های سوخت در مقیاس کوچک گفت: این پیشنهادی بود که از سوی متخصصان ارائه و پس از مشورت های لازم، مجتمع سوخت متشکل از 12 میله سوخت با غنای 5/3 درصد در رآکتور قرار گرفت.
وی تصریح کرد:برای سوخت 5/3 درصدی که مربوط به رآکتورهای قدرت است، شرایطی را فراهم می کنیم که آنها را تحت تابش نوترون گاما قرار دهیم و آزمایش پرتو روی آن انجام گیرد.
او گفت:ما به دلیل تحریم ها یک نیاز خاص داشتیم و براساس آن تلاش کردیم با توجه به اینکه سوخت را ندادند و هنوز هم سوخت صفحه ای تولید نشده بود،مشکل خودمان را با سوخت 5/3 درصدی میله ای، تحت نظارت آژانس حل کنیم.
ˈعباسیˈ افزود: جمهوری اسلامی در حال حاضر جزو کشورهای تولید کننده سوخت قرار دارد و از این توانایی برخوردار است که تحت نظارت آژانس به آموزش کشورهای دیگر بپردازد.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه انقلاب اسلامی پس از پیروزی در برهه های گوناگون با چالش هایی مواجه بوده است،اظهارکرد:در دوران جنگ تحمیلی مردم در برابر هجومی که برای تضعیف و تجزیه کشور صورت گرفت، تلاش کردند به تثبیت سرزمینی بپردازند و بعد از پایان جنگ با مشارکت در عرصه های مختلف انتخابات باعث رسیدن کشور به تثبیت سیاسی شدند.
ˈعباسیˈ افزود:در دوره جنگ این فشارها بوده و در دوره تثبیت سیاسی هم این فشارها بوده اما مردم هراسی نداشته اند و خودشان مسایل را مدیریت کردند و حال،کشور در مرحله تثبیت علمی قرار گرفته است.
او ادامه داد:تثبیت سیاسی شرایط را برای تثبیت علمی فراهم کرده و در این دوره هم با تحریم ها وفشارهای سیاسی مواجه ایم چرا که خودمان را ثابت کردیم که دردفاع و مدیریت سیاسی موفق بوده ایم و اکنون به دنبال مدیریت دانش و فناوری هستیم.
رییس سازمان انرژی اتمی دربخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به سوالی مبنی براینکه درحال حاضر نیروگاه بوشهر در چه وضعیتی قرار دارد؟ گفت: نیروگاه درسال گذشته به خوبی پیش راه اندازی شد،در مراحل مختلف آزمایش های خود را پشت سر گذاشت و رآکتور فاز هسته ای خود را با موفقیت گذراند.
ˈعباسیˈ با بیان اینکه درحال حاضر رآکتور بوشهر روی 75 درصد قدرت است و برق شبکه را در اختیار داریم،ابراز امیدواری کردکه تا پایان فرودین ماه این آزمایش ها تمام شده و به سمت هزار مگاوات برویم.
او ادامه داد:چند روز طول خواهد کشید که رآکتور به توان هزار مگاوات برسد و در این نقطه ما آزمایش های استاندارد مربوط به آن را انجام می دهیم که زمان می برد.
معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه برنامه ما این است که نیروگاه در اردیبهشت ماه به هزار مگاوات برسد،خاطرنشان کرد: البته تحویل گیری این رآکتور از پیمانکار روس به بهره بردار ایرانی، نیازمند این است که طرف ایرانی یکسری امتحان ها را انجام دهد یعنی در آزمون های عملی شرکت کند تا آن را تحویل بگیرد.
وی درباره اظهارنظرهایی که درخصوص وابستگی به تکنسین های روس برای راه اندازی نیروگاه می شود،اظهارکرد:این اولین رآکتور قدرت در ایران است و نقطه ای خوب برای کسب تجربه متخصصان ما به شمار می رود، ما در این زمینه حتما نیاز خارجی داریم و از تجارب دیگران استفاده می کنیم.
ایرانم**1021

انتهای پیام /*