هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82480171 (5905981) | تاریخ خبر: 14/01/1396 | ساعت: 10:13|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اقتصاد مقاومتی، ملزومات، بایدها و نبایدها

تهران- ایرنا- سال 1396 با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی رهبر انقلاب نام‌گذاری شد. اقتصاد به یکی از مقولات مهم مردم و مسئولان در چند سال گذشته تبدیل شده است، به طوری که در چند سال گذشته نام‌گذاری سال‌ها، بیشتر رنگ و بوی اقتصادی به خود گرفته است.

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله ای در روزنامه همدلی، نوشت: تاکید رهبر انقلاب بر موضوعاتی چون اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، تولید ملی، خودکفایی، اشتغال و ... نشان می‌دهد که مسئولان ارشد نظام به دنبال تقویت اقتصاد برای اداره کشور هستند.

گرچه مشکلات اقتصادی در همه سال‌ها به صورت کم و بیش وجود داشته اما بعد از روی کارآمدن دولت نهم و دهم این مشکلات نمود بیشتری یافت به صورتی که تمرکز ارکان مختلف نظام برای حل این مهم معطوف شده است.

اقتصاد مقاومتی به یکی از کلیدی‌ترین مفاهیم در ادبیات اقتصادی و سیاسی کشور تبدیل شده است. اقتصاد مقاومتی محورهایی چون رفع وابستگی به خارج، خودکفایی و عدم آسیب‌پذیری در برابر توطئه‌های اقتصادی دشمنان را شامل می‌شود که در سال‌های گذشته محورها و اهداف و کارکردهای آن به خوبی تبیین شده است، اما تحقق این شعار و مطالبه مهم نیازمند همکاری و تعامل بخش‌های مختلف حاکمیتی و ارکان سه گانه کشور است.

گرچه شاید در نگاه اول قوه مجریه و دولت را می‌توان نهادهایی موثر در تحقق این شعار برشمرد، اما اگر مجلس قوانین خود را در تطابق با اقتصاد مقاومتی تعریف نکند و قوه قضاییه برای صیانت از اقتصاد کشور و مقابله با فساد همت نکند، دولت نیز نمی‌تواند دستاورد مطلوبی در این عرصه داشته باشد. از سوی دیگر، بخش زیادی از اقتصاد کشور در دست نهادهایی قرار دارد که خارج از اراده و کنترل دولت هستند و قاعده‌مند ساختن آنها می‌تواند حاکمیت و نظام را در حرکت به وضعیت اقتصادی مطلوب‌تر یاری رساند.

یکی دیگر از ملزومات مهم تحقق اقتصاد مقاومتی شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی در کشور است. هر ساله در زمان تصویب قانون بودجه کشور، اسم نهادها و موسساتی مطرح می‌شود که مشمول دریافت اعتبارات کلان دولتی هستند، اما هم کارکرد و شرح وظایف آنها و هم عملکرد اقتصادی و نحوه هزینه‌کرد آن موسسات ابهامات جدی دارد. اقتصاد مقاومتی زمانی محقق می‌شود که تمامی فعالیت‌های اقتصادی در کشور با هدایت و نظارت موثر دولت، مجلس و قوه قضاییه همراه باشد. ایجاد رانت، معافیت‌‌های مالیاتی، خصولتی کردن اقتصاد و نامحرم دانستن افکار عمومی در قراردادهای اقتصادی هیچ سنخیتی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

در این میان نباید از نقش راهگشای رسانه‌ها نیز غافل ماند. تجارب تاریخی نشان می‌دهد که توسعه اقتصادی در کشورهایی رخ می‌دهد که متولیان آن توسعه سیاسی را سنگ بنای توسعه اقتصادی فرض کرده‌اند و با چرخش آزادانه اطلاعات، رسانه‌ها را در خط مقدم مبارزه با فساد و رانت‌خواری قرار داده‌اند. برای تحقق اقتصاد مقاومتی به جای برخورد با افشاگران فساد و توقیف رسانه‌های فسادستیز، باید از آنها حمایت کرد.

وجود و پذیرش فساد در یک مسئول یا مدیران ارشد به معنای تضعیف نظام و مقابله با آن نیست، بلکه فقط مبارزه جدی و واقعی با فساد در هر سطحی می‌تواند ضمن افزایش اعتماد عمومی مسیر اقتصاد کشور را واکسینه کند.

سال 96 می‌تواند آزمون مهم دیگری برای ارزیابی عملکرد نهادهای مختلف برای تحقق شعار مهم اقتصاد مقاومتی باشد، این هدف جز با همکاری و تعامل همه نهادها و دستگاه‌ها در عمل و نه در حد حرف و شعار میسر نیست. تصویب برجام و ورود مجدد ایران به اقتصاد جهانی فرصت مغتنمی است تا با برنامه‌ریزی مناسب به صورت جدی‌تر به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم باشیم.

*منبع:روزنامه همدلی:1396،1،14
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده:شهربانو جمعه

انتهای پیام /*