کد خبر: 82493654 (5924519) | تاریخ خبر: 26/01/1396 | ساعت: 15:5|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در دیدار مدیرعامل ایرنا و رئیس دفتر صلیب سرخ در ایران مطرح شد؛

همکاریهای ایرنا و صلیب سرخ گسترش می یابد

تهران - ایرنا - مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و رئیس دفتر صلیب سرخ در ایران، راه‌های توسعه همکاری فرهنگی و خبری میان دو طرف را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، محمد خدادی مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در دیدار با فلورانس ژیلت رئیس نمایندگی صلیب سرخ در ایران،‌ گفت: ایرنا برای تقویت صدای صلح و برای نجات انسان‌ها، آماده افزایش همکاری با صلیب سرخ است و این سازمان بین المللی می تواند از ظرفیت‌های ایرنا برای همکاری بهره مند شود.
وی تولید و انتشار خبر، داده نما، گزارش، فیلم‌های خبری و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک عکس را از زمینه‌های همکاری میان ایرنا و صلیب سرخ دانست.
مدیر عامل ایرنا یادآور شد که خبرگزاری جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا با اعزام خبرنگار به مناطق بحران زده و اردوگاه پناهندگان، ‌گزارش های متنوعی تهیه کند.
محمد خدادی در بخشی از این دیدار که در تهران برگزار شد با اشاره به تغییر رویکرد رسانه‌ها در انتشار خبرهای منفی گفت: رسانه ها زمانی در انتشار صحنه ها، نوعی خویشتن داری از خود نشان می دادند به همین دلیل، انتشار تصویر یک سرباز آمریکایی در حال شلیک مستقیم به یک ویتنامی، بسیار بر افکار عمومی اثر گذاشت و حتی سرنوشت جنگ ویتنام را تغییر داد. اما امروزه می بینیم که تصاویر و گزارش های مربوط به جنایات جنگی جزئیات منتشر می شود و در نتیجه، حساسیت افکار عمومی کاهش یافته است.

** ایران سرزمینی جذاب است
خانم فلورانس ژیلت نیز در این دیدار، با اشاره به سابقه آشنایی اش با ایرانیان گفت: ایران از نظر فرهنگی و سیاسی کشور زنده ای است، ایرانیان معمولا دیدگاهشان را به روشنی بیان می کنند و این ' حق بیان دیدگاه' در سطح خانواده نیز وجود دارد.
رئیس نمایندگی صلیب سرخ در ایران به تاریخ کهن ایران نیز اشاره کرد و افزود: هزاران سال تاریخ ایران به غنای فرهنگ این کشور کمک کرده است. به همین دلیل ایران برای خارجی‌ها که تازه به این کشور می آیند،‌سرزمینی جذاب است.
فلورانس ژیلت درباره فعالیت های صلیب سرخ در ایران گفت:‌ متاسفانه برخی از آسیب دیدگان جنگ ایران و عراق هنوز درگیر پیامدهای آن جنگ هستند، بخشی از فعالیت های ما به آنان مربوط است. همچنین ما از ظرفیت و تخصص ایرانیان برای پیشبرد اهداف صلیب سرخ استفاده می کنیم.
فلورانس ژیلت با تایید نظر مدیر عامل ایرنا، گفت: اطلاع رسانی درباره رخدادهای ناگوار، به منظور آگاهی دادن به مردم ضروری است،‌ اما شاید باید به دنبال روش های تازه‌ای برای پوشش خبرهای منفی باشیم.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر، باید در زمینه پوشش خبرهای امید بخش نیز بکوشیم، برای مثال صلیب سرخ در منطقه آمریکای جنوبی فعال است. خبرهای امیدوار کننده که مثلا از کاهش درگیری و پیامدهای آن در کلمبیا وجود دارد را باید به اطلاع افکار عمومی رساند.
کمیته بین المللی صلیب سرخ با 16 هزار کارمند در 80 کشور جهان ، بزرگترین نهاد بین المللی در زمینه کمک‌ها بشری است. تیم نهاد که دفتر مرکزی اش در ژنو قرار دارد، مطابق کنوانسیون ژنو، ‌سازمانی بی طرف و مستقل است که صرفا باید در زمینه حفظ جان انسان ها، حمایت از منزلت قربانیان خشونت در درگیری‌های مسلحانه فعالیت کند.
مدیر عامل ایرنا و رئیس نمایندگی صلیب سرخ در ایران، توافق کردند که دو طرف، همکارهایشان را در زمینه های خبری و فرهنگی گسترش دهند.
فلورانس ژیلت همچنین با حضور در ساختمان مرکزی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با مدیر عامل این سازمان دیدار و گفت و گو کرد.
وی پس از این دیدار، به اتاق خبر ایرنا رفت و از نزدیک با مراحل تنظیم و انتشار خبر در این سازمان آشنا شد.
اجتمام**3377** 1569
خبرنگار: سمانه زین العابدین **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*