هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82494511 (5925846) | تاریخ خبر: 27/01/1396 | ساعت: 11:31|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

جاده برجام یکطرفه نیست

تهران - ایرنا- پایگاه خبری امید ملی ایرانیان در یادداشتی نوشت: هدف از نام گذاری بیست فرودین ماه به عنوان روز ملی فن آوری هسته ای، تاکید جمهوری اسلامی بر حق برخورداری از فناوری هسته ای بوده و ایران قادر به تولید انرژی هسته ای صلح آمیز است.

این نوشتار به قلم بهروز نعمتی در ادامه می افزاید: از این رو توافقات صورت گرفته میان ایران و دنیا به مخالفان این توافق بار دیگر در این روز تاکید می کند که هیچ قدرتی به ویژه آمریکا نمی تواند دیگر اجماع جهانی علیه ما به وجود بیاورد. زیرا ایران ثابت کرده به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای است و این امر را آژانس بین المللی اتمی تایید کرده است. بنابراین این زمانیست که دنیا –اروپاییها که این پیمان را امضا کرده اند؛ آمریکا و دیگر طرف های مذاکره باید برنامه های ایران در برجام و تولید انرژی های صلح آمیز را بپذیرند.
با این حال در صورت بدعهدی ها ایران امکان برگشت به شرایط اولیه را خواهد داشت لذا آمریکایی ها باید بدانند که در جاده یک طرفه حرکت نمی کنند. آن چیزی که در برجام توافق شد مواردی بود که آمریکایی‌ها نسبت به لغو آن متعهد شده بودند و بحث موشکی ما جزو برجام نبوده است و این تحریم‌های جدید برخلاف پروتکلی است که به توافق 1+5 و ایران رسیده است. همه هم و غم ما باید این باشد که در چارچوب برجام کارها را صورت دهیم اگر آمریکایی‌ها بخواهند بدعهدی کنند قطعا ما نیز باید اقدامات مناسب را اتخاذ کنیم.
وزارت امور خارجه و دولت قوانینی در اختیار دارند که از این جمله قانونیست که مجلس برای مراقبت از برجام تصویب کرده است؛ و می توانند از این قوانین برای برخورد محکم با عهدشکنان استفاده کنند. چراکه دولت یازدهم بعد از 12 سال مذاکرات هسته ای با توانمندی های خود در عرصه سیاست خارجی موفق به ثبت چنین اتفاق مهمی در تاریخ کشور شد و امروز علاوه بر منتقدان خارجی؛ منتقدان داخلی نیز باید بپذیرند که برجام درب بسته بسیاری از مشکلات را باز کرد اما متاسفانه عده ای نمی خواهند با این واقعیت رو به رو شوند. هرچند که انتظار می رود برای بررسی عملکرد دولت باید منصفانه برخورد کرد اما اگر فردی بخواهد غیر منصفانه اظهار نظر کند باید بداند که دیدگاهش از توان و تواضع دولت نمی کاهد.
کلام آخر اینکه به برکت نظام جمهوری اسلامی و مدیریت رهبر معظم انقلاب اسلامی، طی چندین سال گذشته ملت غیور ایران و مدیران و دانشمندان جوان هسته ای کشور توانسته اند با پیشرفت های علمی در حوزه فناوری هسته ای، تحمل تحریم ها و مشارکت های اجتماعی، جامعه جهانی و غرب را دچار شک و بهت کنند و در حوزه علم و پیشرفت هم رجز خوانی های آنان را نقش بر آب کنند و به جهان اثبات کنند که دیگر ایران حتی با تحریم های ظالمانه نیز از راه خود بازنخواهد گشت.
*منبع: پایگاه خبری امیدملی ایرانیان/26 فروردین 96
** اول ** 1337- انتشار دهنده: خداوردی اسدی کوردلو

انتهای پیام /*