هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

کد خبر: 82496865 (5929025) | تاریخ خبر: 29/01/1396 | ساعت: 9:58|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مردم سر کلاس بورس

تهران- ایرنا- روزنامه ابتکار در گزارشی در ارتباط با دوره های آموزش بورس در کشور نوشت: باتوجه به ریسک بالای بازار سهام، توصیه می ‌شود که سازمان بورس و تمام نهادهایی که به آموزش بورس اقدام می‌ کنند، به جز مقدمات بورس به آموزش صندوق‌ های سرمایه‌گذاری و اوراق مختلف نیز بپردازند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: در سال ‌های اخیر که بحث حضور عامه مردم در بازار سرمایه بیشتر شده، موضوع آگاهی بخشی نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شده است. بنابراین به جز سازمان بورس و اوراق بهادار که در طول سال انواع کلاس‌ های مختلف را برگزار می ‌کند تا در زمینه ‌های مختلف از جمله اصول و فرآیند سرمایه‌گذاری در بورس، حقوق سرمایه‌ گذاران حقیقی در بازار سرمایه، تحلیل‌ های بنیادی و تکنیکالی، معاملات برخط، صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری، قراردادهای آتی سهام و قرارداد اختیار معامله، افرادی را که به بورس آشنا نیستند آگاهی بخشد، برخی موسسه ‌های خصوصی و دولتی دیگری نیز اقدام به برگزاری انواع کلاس ‌ها با حضور کارشناسان این بازار کرده اند.

یکی دیگر از اقداماتی که لازم است درخصوص آگاهی بخشی برای بازار سرمایه انجام شود، آشنا کردن کودکان و نوجوانان با این بازار و انواع سرمایه‌ گذاری‌ هاست. این موضوع که در دولت‌ های قبل مورد توجه قرار نگرفته بود، خوشبختانه در دولت یازدهم مورد توجه سازمان بورس قرار گرفت و هر روز شاهد برگزاری استارت آپ‌ ها و انواع کلاس ‌ها برای این قشر هستیم. بنابراین سازمان بورس به ارائه انواع آگاهی بخشی‌ ها به کودکان و نوجوانان نیز دریغ نکرده و نحوه سرمایه ‌گذاری را به زبان ساده در دستور کار خود قرار داده است.

از سویی باتوجه به اینکه بازار سرمایه، یکی از پرریسک ترین بازارها در کشور و دنیاست، بنابراین افراد لازم است به آموزش ‌های مقدماتی اکتفا کرده و وارد این بازار شوند که در نهایت به احتمال زیاد به ضرر منتج خواهد شد. طبق آخرین آمار از بورس تهران، تا پایان سال 95 حدود 11 میلیون کد سهامداری در کشور ایجاد شده است. بنابراین ممکن است آموزش زیاد نیز تبعاتی هم به دنبال داشته باشد. مصداق این حرف را می ‌توان در نمادهایی همچون «آکنتور»، «وبصادر» و ... مشاهده کرد که اغلب سهامدارانی این سهم را در زمان بسته شدن نمادها خریداری کرده بودند و حال با بسته شدن سهم به دلیل عدم تحلیل، درگیر زیان ‌های هنگفت شدند.

بنابراین باتوجه به ریسک بالای بازار سهام، توصیه می ‌شود که سازمان بورس و تمام نهادهایی که به آموزش بورس اقدام می‌ کنند، به جز مقدمات بورس به آموزش صندوق‌ های سرمایه‌گذاری و اوراق مختلف نیز بپردازند. درمجموع باتوجه به آنکه بازارهای موازی همچون سکه و ارز نیز جای افراد وارد به این بازار است، بورس نیز نباید همگانی شود. زمانی می‌ توان به ضریب نفوذ بالای این بازار در کشور دست پیدا کنیم که بتوانیم افراد را به سمت درست هدایت کنیم.

** تلاطم بازار سرمایه، فرصت سوزی نیست
بهنام بهزادفر مدیر امور اعضای کانون کارگزاران اما نظری مخالف درخصوص آموزش بورس به تمام افراد جامعه دارد و به «ابتکار» گفت: اگر بخواهیم به دلیل پرریسک و متلاطم بودن بازار سرمایه، فرصت آموزش را از افراد بگیریم، کار منطقی نیست. درحال حاضر ابزارهای نوین مالی چون معاملات آپشن، استقراضی و الگوریتم تریدینگ به این بازار اضافه شده و ابزارهای دیگر نیز در دست بررسی است، بنابراین لازم است افراد را به مسیر درست هدایت کنیم.

بهزادفر تاکید کرد: طبق تحقیقی، ضریب نفوذ سهامداران بالغ در آمریکا حدود 55 درصد برآورد شده که اگر بخواهیم مقایسه ای در ایران انجام دهیم، این ضریب با 11 میلیون کد بورسی به حدود 0.01 درصد می ‌رسد که نیاز به آموزش و آگاهی بخشی بیشتر را نشان می ‌دهد.

امور اعضای کانون کارگزاران اضافه کرد: هر نهادی بخواهد می ‌تواند با مجوز سازمان بورس به آموزش بپردازد. تنها دغدغه ای که ایجاد می ‌شود این است که افرادی که آموزش می‌ دهند باید توانمند باشند که طبق آمارهای سازمان، این اتفاق در کشور رخ داده است. بهزادفر در پایان تاکید کرد: لزوما آموزش در بورس به معنای حضور افراد در این بازار نیست و باید این نکته را به افراد متذکر شد که با داشتن کد بورسی تنها نمی‌ توان به خرید و فروش سهام شرکت ‌ها پرداخت؛ بلکه انواع اوراق مثل اوراق خزانه اسلامی، اوراق تسهیلات مسکن و ... نیز برای خرید و فروش است. از طرفی صندوق ‌های سرمایه‌ گذاری نیز معمولا برای افراد با آگاهی کمتر است که در این کلاس ‌ها امکان تاکید بیشتر روی آنهاست.

** لزوم اشاعه فرهنگ بورسی
همانطور که شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران نیز گفته بود، در هر کشوری بازارهای مالی نیازمند اشاعه فرهنگ سرمایه ‌گذاری و سهام داری هستند و بر همین مبنا مهمترین هدف نمایشگاه بورس، بانک و بیمه موضوع فرهنگسازی است.
بنابراین درمجموع با توجه به اینکه مخاطبان این بازار متنوع هستند، لازم است مخاطبان دسته بندی شده و براساس ویژگی ‌ها و میزان اطلاعات، بسته‌های آموزشی مختلفی به آنها ارائه شود. ازطرفی سواد مالی، دانشی اولیه به شمار می ‌رود که افراد برای حضور در بازارهای مالی به آن نیاز دارند. نکته دیگر اینکه برای ورود به بازار سرمایه باید نقشه راه جامع و اطلاعات کافی داشته باشیم تا افراد هوشیار و هوشمند وارد کارزار شوند تا دچار سردرگمی و خطای تصمیم گیری نشوند.

بنابراین در مرحله نخست کسانی که می‌ خواهند وارد این بازار شوند یا خودشان باید تجربه لازم را داشته باشند و یا اینکه از تجربیات افراد با تجربه استفاده کنند. طبق تئوری ‌های جدید برای تامین مالی در بازار سرمایه یا بانک، باید ببینیم اقبال مردم بیشتر به سمت بانک یا بازار سرمایه است که البته در کشورمان اقبال عمومی بیشتر به سمت بازار پول است.

*منبع: روزنامه ابتکار، 1396.1.29
**گروه اطلاع رسانی**9128**2002**انتشار دهنده: فاطمه قنادقرصی

انتهای پیام /*