کد خبر: 82500653 (5934469) | تاریخ خبر: 01/02/1396 | ساعت: 11:43|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نخستین انتخابات محلی نپال پس از دو دهه برگزار می شود

دهلی نو-ایرنا- دولت نپال نخستین انتخابات محلی این کشور را برای انتخاب اعضای شوراهای روستاها و شهرداری ها پس از دو دهه در 14 ماه مه (24 اردیبهشت) برگزار می کند.

به گزارش ایرنا،این انتخابات که برای انتخاب نمایندگان بیش از 700 شورای روستایی و شهرداری ها برگزار می شود،می تواند شرایط را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ایالتی فراهم کند.
انتخابات پارلمانی نپال باید پیش از 22 ژانویه سال 2018 برگزار شود.
نپال که کشوری فقیر در حاشیه رشته کوه هیمالیا است در سال 2006 شاهد پایان جنگ داخلی خشونت آمیز یک دهه‌ای بود که به 240 سال حکومت سلطنتی هندوها در این کشور پایان داد و آن را تبدیل به جمهوری کرد.
با این حال تداوم اختلافات سیاسی عمیق در نپال جلوی اجرای قانون اساسی جدید این کشور را گرفته است. این قانون اساسی قرار بود زمینه را برای برگزاری انتخابات جدید در نپال هموار کند اما اقلیت قومی 'مدهسی ' می‌گوید که این قانون اساسی باعث شده که آنها به لحاظ سیاسی به حاشیه رانده شوند.
مدهسی ها که درمنطقه پرجمعیت 'ترای' در مرز با هند زندگی می کنند، نخست خواستار اصلاح قانون اساسی و سپس برگزار انتخابات محلی هستند.
این افراد تهدید کردند در صورتی که به خواسته آنها رسیدگی نشود در روند برگزاری انتخابات اخلال ایجاد می کنند.
مدهسی ها معتقدند مرزبندی های داخلی در داخل نپال باعث شده که آنها نتواند به اندازه کافی و متناسب با جمعیت نماینده در پارلمان داشته باشند.
'پوشپا کمال داهال'، نخست وزیر نپال با بیان اینکه کشور در آستانه یک تصمیم تاریخی قرار گرفته اظهار کرد انتخابات در یک مرحله و در سراسر کشور برگزار می شود.
وی با تاکید به برگزاری انتخابات محلی در موعد مقرر اظهار کرد هیچ گروهی نمی تواند از برگزاری انتخابات در نپال جلوگیری کند.
نخست وزیر نپال روز جمعه در گفت وگویی اظهار کرد انتخابات برای تامین حقوق مردم پس از سالها مبارزه و تلاش بدست آمده و نباید دستخوش سلایق مختلف شود.
وی اظهار کرد برخی از افراد به دلیل ترس از شکست در صدد ایجاد مانع در برگزاری به موقع انتخابات هستند.
نخست وزیر نپال با اشاره به تلاش دولت برای گفت وگو با معترضان مدهسی مخالف برگزاری انتخابات و اصلاحات قانون اساسی اظهار کرد دولت در نظر دارد گفت وگوهایی را با هدف دستیابی به توافق با معترضان مدهسی برگزار کند.
آخرین باری که در نپال نمایندگان دولت محلی در یک انتخابات برگزیده شدند مربوط به سال 1997 بود. دوره پنج ساله آنها در سال 2002 به اتمام رسید در حالی که جنگ داخلی در آن زمان در اوج خود قرار داشت.
'پراچندا' که در سال 2016 میلادی با حمایت احزاب مدهسی توانست به قدرت برسد، تاکنون نتوانسته به وعده های خود در خصوص اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات محلی عمل کند.
دولت نپال در یک سال گذشته در تلاش برای بدست آوردن توافق مشترک با احزاب بزرگ سیاسی از جمله حزب کمونیست، کنگره و احزاب مدهسی برای اصلاح قانون اساسی بوده است.
نخست وزیر نپال سال گذشته اعلام کرد اصلاح قانون اساسی و برقراری آشتی ملی برای تامین رضایت مدهسی ها از اولویت های دولت وی است .
مدهسی ها که 51 درصد از جمعیت نپال را تشکیل می دهد ،همزمان با تصویب قانون اساسی جدید در مهرماه سال گذشته با برگزاری راهپیمایی و بستن مرز مشترک این کشور با هند ، نارضایتی خود را از تقسیمات جدید کشوری اعلام کردند.
مسدود کردن مرز مشترک هند و نپال توسط 'مدهسی ها' باعث کمبود شدید مواد غذایی ،سوخت و کشته شدن بیش از 60 نفر شد.
'مدهسی ها' خواستار بازنگری در قانون اساسی، تجدید نظر در مرزبندی ،افزایش تعداد نمایندگان این گروه در پارلمان و دستیابی به فرصت های شغلی بیشتر شده اند.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

انتهای پیام /*